W nowym przekładzie Pisma Świętego nie ma przestarzałych słów i skomplikowanych, długich zdań. W zrozumieniu biblijnej treści pomagają komentarze i liczne przypisy. Po ten przekład może sięgnąć każdy, niezależnie od wieku czy też wykształcenia Magazyn Familia, 3/2009
Pomoc w lekturze
Wszystkie te pomoce zamieszczone w najnowszym wydaniu Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu pozwalają odkryć znaczenie tekstu biblijnego. Jak podkreśla Albert Gorzkowski, filolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, „lektura Pisma Świętego w życiu codziennym jest czymś niezwykle ważnym, bo daje możliwość spotkania Boga z człowiekiem. To nie tylko poznanie objawienia Bożego, ale także odpowiedź każdego człowieka na to objawienie. Słowa Pisma Świętego są jak domy zbudowane na skale: człowiek często nie potrafi odnaleźć drzwi. Trzeba mu w tym pomóc”.
*****
Prace nad nowym przekładem trwały 12 lat. Było w nie zaangażowanych 85 osób: biblistów, językoznawców, polonistów, recenzentów. Różne przekłady wyrażają niezmienną treść biblijną różnymi słowami, interpretują ją zgodnie z duchem czasu, w którym powstają.
Najnowszy przekład zawiera orędzie Pisma Świętego, wypowiedziane wiernie we współczesnym polskim języku literackim i z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauk biblijnych. W ten sposób znane już fragmenty słowa Bożego zyskują nową szatę językową. Wierność oryginałowi i prawowierność interpretacji zostały potwierdzone przez odpowiednie władze kościelne.
Ksiądz Bogusław Zeman SSP, kierownik redakcji nowego przekładu Pisma Świętego, zwanego Biblią paulistów
Ogromnie się cieszę, że nowy przekład Pisma Świętego jest już dostępny. Teraz rodzinom mojej parafii, wszystkim ludziom wierzącym mogę dać tekst, który będą mogli czytać i w pełni rozumieć. Muszę przyznać, że do tej pory nie było w Polsce takiego wydania Biblii.
Dzięki niemu każdy współczesny czytelnik Pisma Świętego może go zgłębiać samodzielnie. Mam nadzieję, że przekład ten będzie lekturą nie tylko ludzi wierzących. Zawarta w Biblii tradycja judeochrześcijańska podkreśla na każdym kroku godność człowieka i rodziny, zatem bardzo potrzebna jest dzisiejszemu światu, w którym godność ludzka tak często bywa deptana.
Ksiądz Zdzisław Pawłowski, biblista, proboszcz parafii Bobrowniki w diecezji włocławskiej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.