Pomoc w ramach funduszy unijnych może otrzymać nawet zwyczajny Kowalski! – Jesteśmy po to, by wydać pieniądze do ostatniego euro – mówią w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Mazowsze ma w ma rekordową pulę dotacji unijnych do rozdzielenia. Idziemy, 27 stycznia 2008
Piotr Adamski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych
Jak osoby fizyczne mogą skorzystać z dotacji unijnych?
Adresatami pomocy w nowym okresie programowania są wszystkie podmioty – również osoby fizyczne. Jednak osoba fizyczna może skorzystać ze wsparcia poprzez tzw. beneficjentów: organizacje pozarządowe, instytucje, które zajmują się wdrażaniem pomocy na terenie gminy, powiatu, województwa. Z jakiej pomocy i w jaki sposób mogą skorzystać osoby fizyczne, to już ich pomysł: mogą podnieść swoje kwalifikacje, zainwestować we własną działalność, zdecydować o samozatrudnieniu we własnej firmie. Kiedy dokonają wyboru, poinformujemy o możliwościach pomocy z naszej strony lub organizacji działającej za naszym pośrednictwem.
Czy są grupy społeczeństwa najbardziej uprzywilejowane do uzyskania dotacji unijnych?
Programy są skierowane do wszystkich grup społecznych, choć może nie do każdej w tych samych proporcjach. Jednak nikogo nie traktujemy specjalnie, wszyscy mieszkańcy mają równy dostęp do dotacji. Każda osoba może otrzymać wsparcie. Nie ma takiego obszaru życia społecznego, którego nie moglibyśmy wesprzeć. Są programy począwszy od pomocy społecznej aż po ochronę środowiska.
W poprzednich latach narzekano na skomplikowane procedury wypełniania wniosków przy składaniu dokumentacji. Czy zostały uproszczone?
W okresie 2004–2006 były takie kłopoty. Wypełnianie wniosków, procedura ich składania były skomplikowane. Beneficjent aplikował wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Tu go weryfikowano, a potem Zarząd zatwierdzał i przesyłał do wojewody. Wojewoda jeszcze raz wniosek sprawdzał, zatwierdzał listę, zgłaszał swoje uwagi. Obecnie przyjęte są inne normy w zakresie programowania, procedura została znacznie uproszczona. My szkolimy beneficjentów, informujemy ich o programach, weryfikujemy wnioski, zatwierdzamy, tworzymy listę rankingową i podpisujemy umowę z beneficjentem. Wszystko dzieje się w jednej instytucji i posiadamy pełną informację o beneficjencie. Przydzielamy mu opiekuna, który zorientowany jest w jego problemach związanych z wdrażaniem programu. Nowością jest wprowadzenie tzw. preselekcji beneficjentów. Dlatego są dwa typy wniosków: pierwszy uproszczony nie zawiera załączników. Na jego podstawie można wstępnie ocenić, czy możliwe będzie dofinansowanie beneficjenta.
Czy środki, które otrzymało Mazowsze, są równomiernie rozłożone począwszy od roku 2007 do roku 2013?
Dotychczas przeprowadzone były programy pilotażowe. Lokacja środków z ubiegłego roku przeniesiona została na rok 2008. W kolejnych latach fundusze rozkładają się proporcjonalnie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.