Lepsze posłuszeństwo od ofiary

Niedziela 36/2011

Wrócił do rodzinnej wsi, by założyć ośrodek rekolekcyjny. Kapłan charyzmatyczny, energiczny, świetny kaznodzieja. Miał umiejętność bycia z ludźmi i rzadki dar, że poszliby za nim w ogień. Dziś wielu pyta, dlaczego sprawy wymknęły się spod kontroli.

 

Grzechynia. Gdy mówię, dokąd jadę, a raczej do kogo, słyszę komentarze: – Stosowna nazwa do miejsca. Tymczasem Grzechynia to stara wieś położona 5 km od Makowa Podhalańskiego, 10 km od granicy ze Słowacją. Ładna, zadbana, zasobna. Trafiamy właśnie na festyn z okazji otwarcia i poświęcenia boiska. Święcił je ksiądz proboszcz z Makowa. Nie ks. Piotr Natanek, za sprawą którego o Grzechyni stało się głośno w całej Polsce.

– Nawet pomidorów spokojnie nie można podwiązać, bo cięgiem jakieś obce pytają się, którędy do „Pustelni”… – mówi poirytowany staruszek, gdy pytam, którędy iść do „Pustelni Niepokalanej”, bo tak brzmi nazwa miejsca, które uczynił swą twierdzą ks. Piotr Natanek.

Po co mu to było?

Ks. dr hab. Piotr Natanek urodził się w Grzechyni. Tutaj nadal mieszka jego rodzina. Od wielu lat związany był z krakowską Papieską Akademią Teologiczną. Był adiunktem w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego.

Jest autorem kilkunastu książek, rozpraw naukowych i ponad 100 artykułów. Był wikarym i duszpasterzem w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie. Jest jednym z najgorliwszych zwolenników oficjalnego ustanowienia Jezusa Chrystusa Królem Polski. Wrócił do rodzinnej wsi, by założyć ośrodek rekolekcyjny. Kapłan charyzmatyczny, energiczny, świetny kaznodzieja. Miał umiejętność bycia z ludźmi i rzadki dar, że poszliby za nim w ogień. Dziś wielu pyta, dlaczego sprawy wymknęły się spod kontroli.

Wieś milczy, ale wie...

W Grzechyni sporo jest kapliczek między domostwami, a czasem nawet w ogrodach –

figurek Matki Bożej i św. Józefa. Świeżo odmalowane, ukwiecone, widać, że mieszkają tu pobożni ludzie. W bok od drogi, na wzgórzu, tkwi niewielki kościółek dojazdowy, bo Grzechynia należy do parafii w Makowie Podhalańskim.

Jest sierpniowa upalna niedziela. Kobiety wychodzą na chwilę z kuchni, bo w domu nie ma czym oddychać. Dzieci hałasują na podwórkach. Mężczyźni oparci o płoty trwają jak zwykle na dyskusjach. O czym? Nie o ks. Natanku. Bo dla nich tematu już nie ma… – Ksiądz, co się własnego biskupa zapiera, to już nie ksiądz – mówią. – A szkoda – dodają zaraz z błyskiem w oku – bo jak kazanie powiedział, to aż w pięty szło. Umiał zająć się ludźmi, życiowe sprawy rozumiał, ale zapędził się… zagalopował za daleko.

To ich rodak, tutejszy, z tej ziemi, z tej krwi, więc powinni stać za nim murem. A nie stoją. Kobiety powiedzą więcej. Rozwścieczyło je zwłaszcza to, że kazał ludziom zdejmować krzyżyki z szyi i kłaść je na tacę, bo zrobi z nich lepsze – takie z Chrystusem Królem.

– Jak u nas 9 sierpnia był odpust, to ks. Natanek konkurencję zrobił i u siebie pasowanie na rycerzy Chrystusa Króla urządził. W takie płaszcze czerwone się poubierali, z białym krzyżem na piersi, a na plecach z wizerunkiem Chrystusa Króla. Ilu ludzi było! Moc! Z tym że sami przyjezdni… – dodają szybko.

– Została przy nim tylko rodzina. U nas lud wierny i kard. Dziwisza mamy w poważaniu. Jak Kardynał go ukarał, to widać miał za co. Jak człowiek skromny jest, to mądrzejszych słucha, a przecież Kardynał mądrzejszy od ks. Natanka...

– Po mojemu, to ktoś się ks. Natankiem posługuje, żeby Kościołowi zaszkodzić. Żeby Kościół ośmieszyć. A ten się dał złapać i gada brednie, że niby Kardynał to mason… Że jak ktoś młody na czarno się ubiera, to już musowo satanista… A ksiądz dobrodziej to niby w jakim kolorze chodzi? Ludzie śmieją się, ale z tego śmiechu nic dobrego nie będzie…

Tak mówią ludzie w Grzechyni.

By odnaleźć drogę do Boga

W Grzechyni miał powstać ośrodek, w którym młodzi ludzie modlą się, pracują, odbywają rekolekcje. Budowali go – w tym także ks. Piotr – własnymi rękami, karczując las i wyrywając krzaki. Powstało miejsce dobre i piękne, otoczone wysokimi świerkami. W jego powstawaniu pomoc zaoferowała także norweska fundacja Społecznego Ruchu Zapotrzebowania Wiary. To dzięki niej zaczęła nadawać internetowa telewizja ChristusVincit-TV, w której można dziś zobaczyć i posłuchać kontrowersyjnych kazań ks. Natanka. W tym dotyczących rzekomych objawień Pana Jezusa 33-letniej Agnieszce z Ostrołęki. Ks. Natanek „orędzia” te regularnie odczytuje w trakcie Mszy św.

W pewnej chwili stało się oczywiste, że ks. Natanek głosi myśli niezgodne z nauczaniem Kościoła. Wielokrotnie upominany przez zwierzchników, przyrzekał im posłuszeństwo i natychmiast łamał dane słowo. Kard. Stanisław Dziwisz powołał nawet specjalną komisję teologiczną, która badała przypadek ks. Natanka. W konsekwencji w kościołach archidiecezji krakowskiej odczytano list Kardynała, ostrzegający przed naukami tego kapłana.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Beata
  07.09.2011 13:46
  Cytat: "W odpowiedzi ks. Natanek publicznie wypowiedział posłuszeństwo swemu biskupowi, które uzasadnił m.in. przekonaniem o jego kontaktach z masonerią."
  O ile wiem, kontakty kardynala z masoneria sa faktem a nie przekonaniem. Chyba wystapila tu jakas niescislosc???
 • Leszek
  07.09.2011 15:12
  ŹRÓDŁA KODEKSU PRAWA KANONICZNEGO
  Konstytucja
  Cum ex apostolatus
  (z 15 lutego 1559 r.)(*)
  PAPIEŻ PAWEŁ IV
  PAWEŁ BISKUP,
  Sługa Sług Bożych. Na wieczną rzeczy pamiątkę.
  Na mocy powierzonej Nam przez Boga (pomimo braku zasług z naszej strony) władzy apostolskiej, spoczywa na Nas obowiązek troski o całą trzodę Pańską. Z tego powodu mamy wiernie troszczyć się o tę trzodę i owocnie nią kierować. Winniśmy więc obyczajem dbałego pasterza pilnie czuwać i uważnie zadbać o to, aby nauczycielami błędu nie stali się ci, którzy gardzą tym, że są uczniami prawdy, oraz o to, aby wygnać z owczarni Chrystusowej, tych, którzy w tych czasach pełnych grzechu, na własnej polegając roztropności, świadomie i zgubnie występują przeciwko porządkowi prawdziwej wiary, a przez przesądy i fałszywe wymysły odwracają sposób rozumienia Pisma świętego i usiłują rozbić jedność Kościoła katolickiego, jednorodną zaś tunikę Pańską starają się rozedrzeć.
  § 1. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest do tego stopnia poważna i niebezpieczna, iż w razie odstępstwa od wiary można się sprzeciwić nawet papieżowi, który pełni władzę BOGA i Pana naszego JEZUSA CHRYSTUSA na ziemi, a nad narodami i królestwami posiada pełnię mocy i wszystko podpada pod jego osąd, on sam zaś na tym świecie przez nikogo nie może być osądzony. Pamiętamy ponadto, że gdy zagrożenie jest poważniejsze, to należy mu się pełniej i usilniej sprzeciwić, aby fałszywi prorocy, albotacy, którzy posiadają również władzę świecką nie mogli zgubnie usidlić prostych dusz, a niezliczonych ludów poddanych ich trosce duchowej bądź władzy doczesnej iżby nie mogli wraz z sobą zwieść ku zatracie i potępieniu, aby nigdy nie dała się ujrzeć ohydaspustoszenia na miejscu świętym, o której jest mowa od Daniela proroka. Chcemy więc wypełnić nasz pasterski obowiązek i wyłapać (o ile z Bożą pomocą będziemy mogli) lisy rujnujące winnicę Pańską, a wilki powstrzymać poza owczarnią, abyśmy się nie okazali niemymi psami, które nie szczekają, abyśmy nie zginęli wraz ze złymi gospodarzami i nie byli porównani do najemników.
 • waldi
  16.09.2011 10:43
  Cały artykuł to zbiór powierzchownych opinii i plotek o Natanku od różnych przypadkowych ludzi. Autorka zarzuca starszemu małżeństwu, że prawie nic nie ma do powiedzenia o treści kazań ks. Natanka. A co ona sama ma do powiedzenia w tej materii? Nic, kompletnie nic. To jeszcze jeden przykład na to, jak wielu piszących ludzi w Polsce gardzi myśleniem, nie chce wnikać w to, co krytykuje. Żeby Natanka krytykować, trzeba go starannie posłuchać, skonfrontować z innymi źródłami, osobami, z przebogatą historią Kościoła. Trzeba precyzyjnie pokazać, jakie popełnia błędy (jeśli popełnia), a nie bezmyślnie powtarzać cudze, powierzchowne opinie. Wiernym w Polsce (i w ogóle Polakom) zagraża nie jakaś nowa, obca myśl, lecz właśnie bezmyślność, w której dziennikarze i publicyści ich tylko utwierdzają.
 • Ka_
  24.09.2011 19:00
  I Waldi w wypowiedzi ma rację.Bezmyślność - to wróg Kościoła i wiernych.
  I Ks.Natanek nie umknął bezmyślności w swoim tak starannie formowanym "stadku".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...