Drużyna Maryi

Rycerz Niepokalanej 2/2015 Rycerz Niepokalanej 2/2015

Z Piotrem Chomickim, założycielem społeczności maryjnej o nazwie Holy Mary Team, o nowej ewangelizacji i planach podboju Internetu rozmawia o. Piotr M. Lenart.

 

Holy Mary Team – skąd taka nazwa i co ona oznacza?

Piotr Chomicki: Nazwa Holy Mary Team powstała w 2010 r., w tym samym momencie co sama idea założenia nowej społeczności maryjnej. Holy Mary Team, tłumacząc na polski, oznacza Drużynę Maryi.

Wystartowaliście w listopadzie 2014 r. z internetową akcją „Jesteś z Miłości”. Zakończyła się ona 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jakie były zamierzenia tej akcji, a jakie już można zobaczyć jej owoce?

PCh: Wystartowaliśmy dokładnie 21 listopada, we wspomnienie ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a na datę zakończenia tej akcji wyznaczyliśmy 8 grudnia, czyli uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Głównym założeniem akcji „Jesteś z Miłości” była próba przypomnienia, że pochodzimy z Miłości, a naszym celem w życiu jest miłość.

Jesteśmy z Miłości powołani do miłości. Jeżeli wiemy, skąd jesteśmy i jaki jest nasz cel, to czy nie powinniśmy starać się żyć tą miłością na co dzień? Chcieliśmy o tym przypomnieć w czasach, kiedy tempo naszego życia uległo znacznemu przyspieszeniu, a to, co najważniejsze w naszym życiu, jest bardzo często przekładane na później. Akcję przeprowadziliśmy w wyjątkowym okresie – w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, w którym rodzi się prawdziwa Miłość objawiona w Jezusie Chrystusie.

Zauważyliśmy, że w czasie trwania akcji dotarliśmy z naszymi materiałami do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców na YouTube i Facebooku. Otrzymaliśmy także wiele serdecznych podziękowań i dobrych słów od osób świeckich i księży.

Na te najważniejsze owoce – duchowe na pewno będzie trzeba jeszcze poczekać. Wierzymy, że znajdą się osoby, które otworzą swoje serce dla Jezusa, bo w Miłości Jezusa można odnaleźć pokój, radość i sens życia.

Jakie kolejne akcje planujecie?

PCh: Przygotowujemy się już do kolejnej akcji, tym razem do dłuższej kampanii ewangelizacyjnej, która odbędzie się na wiosnę. Kampania potrwa ok. dwóch miesięcy i – jak wierzymy – będzie wielką niespodzianką ewangelizacyjną, która może poruszyć serca wielu katolików. W tym czasie będziemy także chcieli przygotować się do kolejnej akcji, którą przeprowadzimy wczesną jesienią. W następnym roku planujemy również przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Jesteście grupą ewangelizacyjną, ale określacie się jako „społeczność maryjna”, czyli kto: świeccy, duchowni, konsekrowani? Dlaczego „maryjna”?

PCh: Jesteśmy społecznością maryjną w nurcie nowej ewangelizacji. Do naszej społeczności należą przede wszystkim osoby świeckie, które posiadają różne kompetencje i talenty, dzięki którym możemy realizować cele ewangelizacyjne w sieci, w kościele i przestrzeni publicznej. Jako społeczność maryjna działamy pod opieką księdza, który jest naszym opiekunem duchowym. Nasza społeczność jest otwarta, więc każdy może się do nas zgłosić i z nami współpracować. Każda osoba jest mile widziana. Każde wsparcie może być dla nas pomocne, szczególnie z zakresu ogólnych działań w Internecie, grafiki, produkcji filmu, a także muzyki.

A „maryjna” dlatego, że źródłem naszych działań jest Maryja. To z Jej wezwania i za Jej przyczyną powstało Holy Mary Team.

Na czym polega Wasza ewangelizacja?

PCh: Nasza ewangelizacja polega na kreowaniu i produkcji materiałów ewangelizacyjnych, które później są wykorzystywane podczas przeprowadzanych akcji w Internecie, w Kościele, a także przestrzeni publicznej. Mam tutaj na myśli konkretnie spoty, filmy ewangelizacyjne, świadectwa, teledyski, grafikę, artykuły ewangelizacyjne itd. Przygotowane materiały publikujemy na naszej stronie internetowej, a także na serwisach społecznościowych: Facebook, YouTube. Współpracujemy również z czołowymi portalami i mediami katolickimi w Polsce, tak aby dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi, bo to do nich kierujemy swoje przesłanie.

Naszą ewangelizację chcemy realizować odważnie, z pomysłem i bez kompleksów.

Poprzez naszą działalność – dając się prowadzić Maryi – chcemy jak najwięcej ludzi zachęcić do powrotu na łono Kościoła i do pogłębienia swojej wiary.

Dlaczego ograniczacie się tylko do ewangelizacji w Internecie?

PCh: Nie chcemy ograniczać się tylko do Internetu, pomimo że jest to nasza główna przestrzeń działalności ewangelizacyjnej. W kolejnych akcjach planujemy organizować Wieczory Uwielbienia połączone ze wspólną Eucharystią. Planujemy także wyjść na ulicę w inny sposób niż dotychczas to widzieliśmy. W naszej misji musimy być bliżej drugiego człowieka, by dawać świadectwo życia Ewangelią. Chcemy jednak wykorzystać ogromne możliwości, które daje Internet do głoszenia Dobrej Nowiny, posługując się różnymi kreatywnymi sposobami i metodami. Przestrzeń internetowa jest dzisiaj w zbyt małym stopniu wykorzystana przez Kościół do ewangelizacji. Pragniemy być oddanym narzędziem Maryi, realizować Jej plany i z oddaniem wspierać nasz Kościół.

Chcecie głosić „radość Ewangelii” – zgodnie z tytułem encykliki Ojca Świętego Franciszka. Co ma z tym wspólnego Maryja?

PCh: To Maryja jako pierwsza radowała się Ewangelią. Maryja jest przepełniona Ewangelią. To od Niej jako najlepszej nauczycielki, uczymy się, jak głosić i przeżywać radość Ewangelii.

Odkrywacie piękno i radość Ewangelii w codzienności i chcecie się tym dzielić z innymi. A zatem, kim jesteście na co dzień?

PCh: Nasza społeczność liczy na tę chwilę ok. 30 osób świeckich, a także kapłana. Składa się z różnych osób o różnych profesjach i talentach. W naszym teamie są osoby, które na co dzień zajmują się m.in. ewangelizacją, muzyką, filmem, grafiką, dziennikarstwem, jak również pracują w różnym zakresie działań w Internecie. Mniejsza część osób mieszka w Warszawie, a reszta teamu mieszka w innych miastach w Polsce. Dlatego jesteśmy społecznością, która tworzy Holy Mary Team. Jest to dopiero początek naszej działalności, a wierzymy – o ile taki będzie plan Maryi – że będzie się systematycznie rozwijała.

Kto jest autorem „Aktu zawierzenia”, którego dokonaliście na Jasnej Górze?

PCh: Autorem zawierzenia jest ks. Emilian Sigiel SAC, a także Piotr Chomicki, założyciel Holy Mary Team.

Czy bliska jest Wam postać św. Maksymiliana Marii Kolbego i jego ewangelizacyjna idea „zdobycia całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”?

PCh: Św. Maksymilian jest nam bardzo bliski. Jego życie i oddanie dla Niepokalanej jest dla nas pięknym wzorem do naśladowania, a jego życiowy plan, aby „zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” – jest dla nas wielką inspiracją.

Tak jak św. Maksymilian przez media realizował tę ideę, tak my teraz w Internecie i poprzez social media mamy dokładnie ten sam cel.

Zapraszamy serdecznie na naszą stronę internetową: www.hmt.org.pl, a także na naszego fanpage’a: facebook.com/HolyMaryTeam.

Bardzo dziękuję za rozmowę i z serca błogosławię...

Dodatek do artykułu:

Idea Holy Mary Team

Naszą misją jest głosić radość Ewangelii! Chcemy pobudzać serca, inspirować do przemiany oraz głoszenia prawdy! Działamy tak, by każdy spojrzał w głąb siebie i na nowo zobaczył… życie, to prawdziwe życie. Chcemy wstrząsnąć, zaskoczyć oraz twórczo pobudzić do działania.

Pragniemy docierać do tych katolików, którzy w różnych sytuacjach odrzucają Jezusa lub w sposób letni przeżywają swoją wiarę. Chcemy dotrzeć do młodego i średniego pokolenia, dając świadectwo i inspirując do przemiany.

Pragniemy przedstawić piękno Ewangelii! Chcemy dotrzeć na nowo do wielu! Dokładnie tam, gdzie są.

A jak trzeba będzie, to zrobimy raban! Boży raban.

„Ci, którzy nie wyruszają w drogę, aby nie popełnić błędu, popełniają błąd jeszcze poważniejszy” (papież Franciszek).

Źródło: hmt.org.pl

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama