Od 1957 r. Kościół w Polsce otrzymywał, i otrzymuje, środki pieniężne od organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie – dla zakonów kontemplacyjnych (pomoc egzystencjalna, zakup maszyn do haftu itp.), na kształcenie księży, stypendia mszalne dla chorych i starszych księży. Niedziela, 6 lipca 2008
– Z jakim odzewem się spotykacie i czy działania PKwP są zawsze dobrze rozumiane?
– Polska sekcja od początku swojej działalności cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych i takie akcje, jak już wspomniane, spotkały się z bardzo dużą życzliwością i wsparciem ze strony polskich wiernych. Jesteśmy jedną z nielicznych organizacji Kościoła katolickiego, która mówi o prześladowaniach chrześcijan, o bardzo trudnych warunkach, w jakich przychodzi im wyznawać wiarę.
– Z kim współpracujecie?
– Współpracujemy z mediami zarówno świeckimi, jak i katolickimi, które umożliwiają nam prezentowanie prowadzonych przez nas akcji oraz pomagają promować idee wśród polskich wiernych. Najczęściej korzystamy z uprzejmości TVP, Polskiego Radia, Telewizji Trwam, katolickich rozgłośni diecezjalnych, „Naszego Dziennika” i „Gościa Niedzielnego”. Tę pomoc i otwartość, okazywaną nam przez wymienione media, niezwykle sobie cenimy. Wdzięczni jesteśmy również księżom z poszczególnych diecezji, którzy w parafiach podczas kazań prezentują nasze stowarzyszenie.
– Jakie są najbliższe plany organizacji w Polsce?
– Poza stałymi akcjami, o których już wspomniałem, w najbliższym czasie przygotowujemy „Exodus” – to pomoc dla chrześcijan pozostających w Iraku i znajdujących się w obozach dla uchodźców w Syrii. Na koniec czerwca jest przygotowywany nowy raport o prześladowaniu chrześcijan, w kontekście olimpiady przygotowujemy specjalny raport o sytuacji Kościoła w Chinach.
– Jak można Wam pomóc?
– Jak już wspomniałem, stosujemy zasadę 3 kroków i o taką pomoc prosimy. Każdy z nas może pomóc naszym cierpiącym siostrom i braciom poprzez modlitwę. W tym celu na naszej stronie internetowej zamieściliśmy Kalendarz Modlitw, gdzie prezentujemy poszczególne kraje i sytuację Kościoła. Tych, którzy mogą, prosimy o wsparcie materialne przedstawionych przez nas projektów, poprzez wpłatę na nasze konto.
– Jak Ksiądz trafił do PKwP?
– Moje kontakty z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie sięgają 2001 r., kiedy przebywałem w parafii w Wiedniu, której proboszczem jest jednocześnie przewodniczący rady sekcji Kirche in Not w Austrii. Po rozmowach bp. Andrzeja Suskiego i abp. Józefa Życińskiego przeprowadzonych w naszej centrali na temat możliwości powstania polskiej sekcji naszego stowarzyszenia zostałem oddelegowany do tej pracy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.