Encyklika papieża Pawła VI jest często sprowadzana do zakazu antykoncepcji. Tymczasem Ojciec Święty bardzo pięknie podkreślił wagę miłości małżeńskiej. Mówi nam o dwóch elementach człowieczeństwa: duchowym i cielesnym. I dopiero gdy te dwa elementy zadziałają razem, to miłość jest pełna i dojrzała... Niedziela, 28 września 2008
Andrzej Tarwid: – Najbliższa Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin (27-28 września) odbywa się pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. Ale przecież na każdej z 23 dotychczasowych pielgrzymek były odnawiane śluby. Dlaczego więc zdecydowano się na takie hasło?
O. Andrzej Rębacz CSsR: – Rzeczywiście od pierwszej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin są odnawiane śluby małżeńskie. Jednak w zeszłym roku Rada ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski wniosła pomysł, aby to odnowienie dokonywane na Jasnej Górze połączyć z podobnymi uroczystościami w całej Polsce. I w wielu parafiach takie ceremonie się odbyły, w tę samą niedzielę, kiedy pielgrzymi odnawiali śluby małżeńskie na Jasnej Górze. W tym roku zamierzamy to powtórzyć. Co więcej, chcemy, aby we wszystkich parafiach doszło do odnowienia ślubów przynajmniej na jednej Mszy św. Dlatego m.in. w haśle tegorocznej pielgrzymki mówimy, że „Polska odnawia małżeńskie śluby”.
– A jakie są inne powody wyboru tego hasła?
– W tym roku obchodzimy 40-lecie ogłoszenia encykliki „Humanae vitae”. Encyklika papieża Pawła VI jest często sprowadzana do zakazu antykoncepcji. Tymczasem w tym dokumencie Ojciec Święty bardzo pięknie podkreślił wagę miłości małżeńskiej. Mówi nam o dwóch elementach człowieczeństwa: duchowym i cielesnym. I dopiero gdy te dwa elementy zadziałają razem, to miłość jest pełna i dojrzała, a para małżeńska jest szczęśliwa i otwarta na życie oraz prokreację.
– W tym roku mija także 40 lat od rewolty obyczajowej, która głosiła coś przeciwnego...
– Rewolta obyczajowo-seksualna zapoczątkowana w 1968 r. uderzyła w małżeństwo, ponieważ wyeliminowała element duchowy. Propagatorzy rewolucji skupili się jedynie na przyjemności. Promowali hasła seksu: bez miłości, bez małżeństwa i bez potomstwa. To m.in. doprowadziło do tego, że seks stał się towarem. Skutki tego obserwujemy na co dzień, np. w handlu pornografią i tzw. żywym towarem, a także w propagowaniu antykoncepcji czy aborcji.
– Wróćmy jeszcze do odnawiania ślubów. Dlaczego należy to czynić?
– W nauce Kościoła miłość dwojga ludzi oznacza dawanie siebie w darze. Jednak, żeby w taki sposób oddać się drugiej osobie, trzeba być dojrzałym człowiekiem i żyć w stanie łaski uświęcającej. Dopiero wówczas można zrealizować chrześcijańskie małżeństwo, które jest ubogacone szczególną obecnością Jezusa Chrystusa.
– W teologii małżeństwa bardzo mocno jest podkreślana analogia między obecnością Jezusa Chrystusa w konsekrowanych postaciach a wspólnotą małżeńską. Jak to należy rozumieć?
– Chrystus obiecał obecność w małżeństwie w sposób sakramentalny. Oznacza to, że Pan Bóg chce pomagać w realizowaniu trudnych zadań, jakie stoją przed małżeństwem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.