W realizacji swojego powołania człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie, lecz nieustannie wspierany Bożą pomocą. Powołania do poszczególnych zadań i sposobów życia zawierają się w ogólnym powołaniu do wiary, świętości, dawania świadectwa, do chwały wiecznej. Każde życie ludzkie może być więc odczytane jako powołanie. Przewodnik Katolicki, 29 kwietnia 2007
Co to jest powołanie?
Pojęcie powołania jest typowe dla objawienia biblijnego. Bóg, jako Ktoś, kto jest Osobą, wkracza w sposób wolny w ludzkie życie. Powołanie zakłada zawsze zamysł miłości ze strony Boga, zakłada misję do spełnienia i odpowiadającą jej formę życia. W realizacji swojego powołania człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie, lecz nieustannie wspierany Bożą pomocą. Od nas samych zależy, na ile potrafimy zrozumieć i odczytać to jedyne i niepowtarzalne wezwanie, jakie do każdego z osobna kieruje Bóg. Powołania do poszczególnych zadań i sposobów życia zawierają się w ogólnym powołaniu do wiary, do świętości, do dawania świadectwa, do chwały wiecznej. Każde życie ludzkie może być więc odczytane jako powołanie.
Powołanie to szczęście w życiu człowieka
Bogaty młodzieniec, o którym wspomina św. Mateusz w swojej Ewangelii, jest tego znakomitym przykładem. Czuł, że Pan Bóg zaprasza go do czegoś ważnego, słyszał w sobie ten niesamowity głos do większej bliskości, a może po prostu Bóg zaproponował mu inną drogę, aniżeli on sam sobie wybrał...? Nie był jednak na tyle silny, by pójść za Chrystusem.
Stąd tak bardzo potrzeba ogromnego wsparcia tych, którzy przez życie kroczą obok nas, by pomogli w podjęciu odważnej decyzji, która zwiąże mocniej ich życie z Chrystusem.
Niedziela Dobrego Pasterza
23 stycznia 1964 roku, przed 43 laty Paweł VI postanowił, że w Niedzielę Dobrego Pasterza, która przed soborową reformą kalendarza liturgicznego przypadała w II Niedzielę Wielkanocną, Kościół będzie się szczególnie modlił, aby nie zabrakło robotników w Winnicy Pańskiej.
Po reformie kalendarza Niedziela Dobrego Pasterza i związany z nią Dzień Modlitw o Powołania zostały przesunięte na IV Niedzielę Wielkanocną i tak jest do dzisiaj. Jan Paweł II nie tylko podtrzymał wspomnianą inicjatywę Pawła VI, ustanawiającą Dzień Modlitw o Powołania, ale jeszcze ją rozwinął, wprowadzając już w pierwszym roku swojego pontyfikatu praktykę ogłaszania corocznych orędzi na kolejne Światowe Dni Modlitw o Powołania, które obok także rokrocznie wydawanego Listu do kapłanów na Wielki Czwartek, były drugim dokumentem papieskim wydawanym każdego roku, a poświęconym sakramentowi kapłaństwa. Świadczy to o wielkiej wadze i znaczeniu kapłaństwa dla całego Kościoła i świata.
W Polsce - by jeszcze bardziej podkreślić ważność tej modlitwy - cały tydzień po Niedzieli Dobrego Pasterza przeżywany jest jako Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.