JPII sprofesjonalizowany

Przewodnik Katolicki 41/2010 Przewodnik Katolicki 41/2010

Chyba nie da się mówić o Janie Pawle bez emocji. Jednak by pamięć o nim przetrwała, trzeba to robić profesjonalnie. Da się? Da.

 

Tylko w 2009 roku zespół wydał 8 książek w 21 tys. egzemplarzy. Na tym nie koniec. – Zajmujemy się także gromadzeniem księgozbioru papieskiego. Nasza biblioteka, dostępna dla wszystkich, liczy prawie 5000 książek w najrozmaitszych językach – dodaje Marta Biesiekierska, muzykolog, bibliotekarka, spec w wyszukiwaniu informacji, i zdradza, że chciałaby pojechać w podróż do Lizbony.

Filmem i wywiadem

Osobną „działką” centrum jest audiowizualna dokumentacja wspomnień o Janie Pawle II. – Ma temu służyć jedno z naszych największych przedsięwzięć, Mediateka – wyjaśnia Urszula Murawska, teolog i dziennikarka. Przez trzy lata centrum nagrało ponad 350 wywiadów z ludźmi związanymi z Janem Pawłem II. W zbiorach są rozmowy m.in. z Danutą Michałowską, Krzysztofem Kolbergerem, Mają Komorowską czy prof. Jerzym Kłoczowskim. Mediateka to także wydawanie audiobooków i płyt z nagraniami papieskimi. – We współpracy z Polskim Radiem przygotowaliśmy kompletną bazę homilii z papieskich pielgrzymek do Polski na płytach CD. Wyprodukowaliśmy też trzy filmy dokumentalne Konklawe ‘78, Powrót do Jerozolimy i najnowszy Syndrom, a w przygotowaniu jest kolejny – Śladami wujka. Natomiast przy okazji tworzenia okolicznościowego Radia Wolność nagraliśmy kilkanaście autorskich audycji radiowych – uzupełnia Ula.

Autorytet udowodniony naukowo

Od 2006 r. Centrum Myśli Jana Pawła II prowadzi badania socjologiczne „Wartości Polaków”. Współpracuje przy tym z największymi ośrodkami badania opinii publicznej w Polsce: OBOP-em i CBOS-em. Co jest najważniejsze dla Polaków? O tym opowiada Jacek Kaniewski, mąż i tata oraz doktoryzujący się z filozofii teolog: – Wynik jest albo oczywisty, albo zaskakujący, w zależności od tego, kto go interpretuje. Mianowicie ponad 90 proc. Polaków uważa, że najważniejsza jest rodzina i związane z nią tradycyjne wartości. Kariera i sukces mieszczą się na tej skali relatywnie bardzo nisko.

Naukowcy doszukują się wpływu nauczania papieskiego na różne dziedziny życia. Ich badania potwierdzają, że myśl Jana Pawła II miała konkretne przełożenie na spadek poparcia Polaków dla aborcji. Badacze zauważyli też, że w polskim społeczeństwie zarysowuje się silna grupa społeczna. To młodzi dorośli ok. 30. roku życia, którzy łączą nowoczesność z tradycyjnym konserwatyzmem. Z jednej strony cenią dobre wykształcenie, duże pieniądze, karierę, z drugiej żyją nauczaniem Kościoła i marzą o gromadce dzieci.

Centrum nie lansuje idei pokolenia JPII. – To  nic nie znaczy. Młodzi są, jacy są, tacy i owacy, i zawsze będą trochę niegrzeczni. Nie zmienili całkowicie swojego sposobu życia – mówi Jacek. Dodaje jednak, że Jan Paweł II był i jest autorytetem dla wszystkich grup wiekowych. Tego zdania jest „nie zdecydowana większość, ale prawie 100 proc.”. Na tym polega jego wyjątkowa rola w polskim społeczeństwie.

Żeby nie zapomnieć

W przyszłym roku pracownicy postawią na urodzinowym torcie pięć świeczek. – Pięć lat to taki wymowny wiek. Prawie we wszystkich kulturach dzieci zaczynają wtedy edukację. To wyjście z dzieciństwa. W takim kontekście chcemy spojrzeć na działalność centrum – mówi dk. Bogdan Sadowski. – Poza tym dziecko, które w przyszłym roku będzie świętowało 6. urodziny, nawet gdyby miało genialną pamięć, nie może pamiętać Ojca Świętego. To dla nas ważne, bo pokazuje, że trzeba się zastanawiać, jak mówić do ludzi, którzy nie znali papieża z telewizji czy pielgrzymek – dodaje i biegnie do szpitala, w którym czeka na niego Juliusz, pierworodny wnuczek.

Trzeba się pilnować, żeby nie ulec pokusie wspominania: ja byłam tu, ty spotkałeś się z nim tam i było tak fajnie… Jeden z pracowników instytucji powiedział, że Jan Paweł siłą rzeczy trochę mu się sprofesjonalizował, bo jego 8-godzinny dzień pracy kręci się wokół niego. I całe szczęście. Bo ckliwe wspominki to już za mało. Przed amnezją może nas uchronić tylko konkretna, profesjonalna robota.

Mapa myśli papieża – na szybko i na naukowo

16 października zacznie działać baza nauczania papieskiego na stronie www.nauczaniejp2.pl. Utworzą ją zindeksowane teksty papieskie. Po wpisaniu słowa „miłość” „inteligentna” wyszukiwarka znajdzie nie tylko te fragmenty, w których pojawia się dany wyraz, ale także te stanowiące jego definicję. Będzie to możliwe dzięki mapie pojęć opracowanej przez zespół centrum. Co więcej, wyszukiwarka znajdzie dla nas również te fragmenty, w których słowo kluczowe nie pojawia się w nich ani razu, ale tekst o nim traktuje. Narzędzie będzie pomocne do szybkiego zbierania pobieżnych informacji. Przyda się również naukowcom, którzy chcą dokładnie poznać papieską mapę myśli.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama