16-letnia patronka KSM-u

Niedziela 49/2010 Niedziela 49/2010

Karolina Kózkówna, biedna, wiejska dziewczyna, potrafiła ciekawie opowiadać o Bogu, ale przede wszystkim była świadkiem Ewangelii.

 

Rankiem 18 listopada 1914 r. w progu wiejskiej chałupy Kózków pojawiał się carski żołnierz. Chwyciwszy Karolinę za rękę, kazał jej oraz ojcu ubierać się w drogę, rzekomo do komendanta. – Ładna jesteś, ty mi drogę pokażesz! – powiedział, lubieżnie spoglądając na 16-letnią dziewczynę.

Wkrótce napastnik przyłożył ojcu lufę karabinu do głowy, nakazując, aby wrócił do domu. Ten jednak prosił usilnie, aby on sam mógł iść dalej, a Karolina mogła wrócić do domu. Także Karolina prosiła: „Tato, nie odchodź!”. Na nic się to zdało. Sterroryzowany ojciec pozostawił córkę z uzbrojonym rosyjskim żołnierzem, który przemocą prowadził ją w głąb lasu. – To musiał być dla Karoliny największy dramat – uważa ks. Zbigniew Kucharski, propagator jej kultu.

Żołnierz chce zgwałcić dziewczynę. Ona walczy jak lwica: szarpie się, bije, ucieka. – Nie ucieka do domu, nie biegnie ścieżkami leśnymi, ale kieruje się w stronę podmokłych, bagnistych terenów. Wie dobrze, że jest lekka, a żołnierz ciężki i uzbrojony. Tylko dzięki temu mogła mu uciekać aż przez pół kilometra – tłumaczy ks. Kucharski. Niestety, w końcu rozwścieczony bandyta dopada 16-letnie dziecko. Już nie gwałci, ale ze wściekłością tnie szablą i zabija.

Nie tylko od czystości

Przytoczona historia miała miejsce w Wał-Rudzie, maleńkiej wsi koło Tarnowa, o której pewnie nikt by nie słyszał, gdyby nie bł. Karolina Kózka. Jej kult rozpoczął się tuż po jej śmierci. Na pogrzeb przyszło aż 3 tys. osób, podczas gdy cała parafia w Zabawie liczyła niewiele ponad półtora tysiąca. – Trzeba pamiętać, że był to czas intensywnych działań wojennych – tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Trzy lata później, na polecenie ówczesnego biskupa, jej ciało przeniesiono do metalowej trumny i pochowano obok kościoła. – Świadczy to, że już wówczas panowało powszechne przekonanie o jej świętości. Chciano, aby jej relikwie jak najlepiej się zachowały – podkreśla ks. Szostak.

16-letnia dziewczyna była znana również za życia. Przygotowywała dzieci do Pierwszej Komunii Świętej oraz bierzmowania. Była prawą ręką proboszcza. – Miała niezwykły dar mówienia o Bogu. Na jej katechezy pod gruszą przychodziły zarówno dzieci, młodzież, jak i ludzie dorośli. Prowadziła także wiejską bibliotekę – przypomina ks. Kucharski. –

Karolina jest więc błogosławioną nie tylko ze względu na męczeńską śmierć w obronie czystości, ale do chwały ołtarzy doprowadziło ją całe życie – mówi.

Internetowy Różaniec

Zdaniem bp. Wiktora Skworca, ordynariusza diecezji tarnowskiej, bł. Karolina jest patronką apostolskiego zaangażowania młodych oraz wolontariatu. – Ona nie sięgała daleko, ale próbowała zmienić środowisko, w którym żyła. Młodzi ludzie także w XXI wieku mogą wiele się od niej nauczyć – uważa bp Skworc. Między innymi dlatego galicyjska męczennica stała się patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi wraz z kapłanami dwoją się i troją, aby rozpowszechnić jej kult w całym kraju.

Od 2006 r. – kiedy to rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Karoliny – trwa ogólnopolska peregrynacja jej relikwii, realizowana w parafiach za zgodą Konferencji Episkopatu Polski. Od kilku lat prowadzony jest przez internet Żywy Różaniec bł. Karoliny. Zmiana jego tajemnic dokonuje się każdego dziesiątego dnia miesiąca o godz. 18, w trakcie czuwania przy sarkofagu bł. Karoliny w Zabawie. Internauci mogą w nim uczestniczyć dzięki kamerze zainstalowanej w sanktuarium (www.rozanieckaroliny.ksm.org.pl).

Za swoją patronkę obrał ją również Ruch Czystych Serc. – Sanktuarium w Zabawie jest duchowym centrum Ruchu, nie tylko ogólnopolskim, ale już ogólnoświatowym. Za pośrednictwem bł. Karoliny o czystość modlą się młodzi w Hiszpanii i w Anglii – mówi ks. Robert Biel, krajowy promotor RCS. Jedną z wielu inicjatyw jest pierścień bł. Karoliny, który ma być zachętą dla ludzi młodych, aby na wzór błogosławionej troszczyli się o piękno swojej miłości, aby starali się być czyści i święci.

Ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM:

– Myliłby się ten, kto by sądził, że przesłanie bł. Karoliny ogranicza się jedynie do dziewczęcej czystości. Gdy oddawała życie, zawiodło ją wielu mężczyzn. Napadł ją i zamordował mężczyzna.

Ojciec pozostawił ją samą w lesie na pastwę bandyty.

Młodzi mężczyźni widzieli, co działo się w lesie, i nie zareagowali. Na koniec – również mężczyźni szukali jej ciała aż przez dwa tygodnie, choć było ono zaledwie 800 metrów od domu.

Bł. Karolina woła do nas: Mężczyźni, bądźcie mężczyznami! W trudnych sytuacjach kobiety na was liczą. Musicie mieć odwagę, by przeciwstawić się złu. (as)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...