Przedsiębiorstwo: rodzina

Przewodnik Katolicki 11/2012 Przewodnik Katolicki 11/2012

Zacznę matematycznie. Gdy w dzisiejszych czasach pod jednym dachem mieszka czternaście osób, prawie na pewno chodzi o dom wielorodzinny. Na przykład taki, w którym żyją trzy rodziny 2+2 i jedno bezdzietne małżeństwo. W sumie czternaście osób. Tylko że w TYM domu wszyscy noszą to samo nazwisko: mama, tata i dwanaścioro dzieci.

 

W drzwiach powitała mnie 3-letnia Łucja. Za nią wybiegła mama, Katarzyna Kubis, z czerwonymi ustami. Kobieca, zadbana, elegancka pani, o której na pewno nie można powiedzieć, że jest udręczoną matką gromadki dzieci. Tego dnia skończyła tłumaczyć książkę z włoskiego na polski i stąd ta czerwień na ustach. W prezencie i w nagrodę dostała od męża nową szminkę. Ot tak, by wiedziała, że docenia jej umiejętność łączenia kilku ról jednocześnie: żony, mamy, gospodyni, nauczycielki, pielęgniarki, właścicielki prywatnej firmy… Mogę chyba napisać, że spełnia się w tym, co robi. Oprócz prowadzenia domu pracuje zawodowo. Gdy w mieszkaniu panuje względny spokój, siada przed komputerem i tłumaczy książki z włoskiego na polski. Poza publikacjami religijnymi ma na swoim koncie także dwa kryminały.

– Jak to ogarniasz? – zapytałam.

– Nie ogarniam – tu uśmiech. – I nigdy nie miałam ambicji, by to ogarnąć, by być idealną matką. Po prostu robię, co do mnie należy.

12 razy na porodówce

Sebastiana poznała 3 lipca 1990 r. Tak, kobiety mają pamięć do TAKICH dat (na marginesie – Kasia potrafi też bezbłędnie przywołać z pamięci daty urodzin i imienin wszystkich członków rodziny, nie wspominając o PESEL-ach). Spotkali się na egzaminie z języka angielskiego, obydwoje chcieli studiować fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dostali się. Po pierwszym roku zostali parą, ale Kasia zmieniła studia i przeniosła się na filologię włoską. Wkrótce zdecydowali się na ślub. Były pertraktacje z rodzicami i przekonywanie, że sobie poradzą. Pobrali się 3 października 1992 r. W tym roku będą więc obchodzić porcelanowe gody. Swoje szczęście będą dzielić z… dwanaściorgiem dzieci.

Kasia, jak przyznaje, nie wyrosła z dziecięcych marzeń. Zawsze chciała być pediatrą lub pielęgniarką na oddziale noworodków i urodzić minimum sześcioro dzieci. Sama wychowała się w rodzinie wielodzietnej – miała czworo rodzeństwa. Sebastian – tylko jedną siostrę, ale w głowie pozytywny obraz licznej rodziny. Dziś jest ojcem 19-letniej Zuzi, Emilii, Franka, Stasia, Marianny, Wiktorii, Krystyny, Magdy, Antosia, Jurka, Jasia i najmłodszej 3-letniej Łucji.

– Trzeba być otwartym na to, co daje Pan Bóg. Dzieci pojawiały się w naszym życiu, a my się przed tym nie broniliśmy – mówi, a Kasia dodaje: – Wykorzystywałam naturalne metody planowania rodziny do tego, by wybrać najlepszy moment na poczęcie dziecka, choć po ludzku patrząc, każdy czas był dla nas zły…

Bóg jest pro-life

Długo zmagali się z kłopotami lokalowymi i zdrowotnymi. Zanim skończyli studia, zostali rodzicami trzy razy. Mieszkali w akademiku na 14 metrach kwadratowych – pokój plus kuchnia. Z domu studenckiego przenieśli się do wynajmowanego dwupokojowego mieszkania. Wtedy Kasia zaczęła chorować. We wrześniu 1999 r. dostała wylewu krwi do mózgu. Powodem okazał się tętniak, o którego istnieniu nikt wcześniej nie wiedział. Po wylewie przyplątała się padaczka pourazowa i lekarska diagnoza: żadnych dzieci i tylko antykoncepcja, najlepiej spirala (która ma przecież działanie wczesnoporonne). Na domiar złego, zaczął się pogarszać wzrok Kasi. Na skutek porażenia nerwu ocznego po operacji tętniaka nie domykała się jej powieka, co doprowadziło do bardzo poważnej infekcji rogówki. Małżeństwo spodziewało się wówczas kolejnego dziecka – pod sercem matki rosła już Wiktoria. Gdy okulistka poradziła „rozważyć zasadność utrzymywania ciąży”, więcej do niej nie poszli. Znajomi rodziców Kasi dali kontakt do dobrego specjalisty w Wenecji, który chciał ją leczyć, jednocześnie walcząc o życie nienarodzonego dziecka. – Po dwóch dniach od wizyty u lekarza nastąpiła znaczna poprawa. Poza tym dzięki moim dolegliwościom spędziliśmy w 2000 r. cudowny karnawał w Wenecji – wspomina przytulona do ramienia męża żona. – Dla nas lekarze proponujący aborcję czy antykoncepcję nie byli autorytetami. Przecież żona urodziła pięcioro dzieci, mając tętniaka w głowie, o którym nikt nie wiedział! To Bóg decyduje o ludzkim życiu. Jesteśmy pewni, że jeśli On daje życie, to stanie po jego stronie – podsumowuje Sebastian.

„Domy przychodzą z ósmym dzieckiem”

Kasia i Sebastian Kubisowie z dziećmi mieszkają w centrum Krakowa. Okolice Ronda Grunwaldzkiego to najważniejsze szlaki komunikacyjne, widok na Wisłę i Wawel, drogie hotele i apartamentowce. Pośród nich stoi „Boży znak”, czyli ich zabytkowy domek, który dostali w prezencie, gdy urodziło im się ósme dziecko. – Zapisał nam go starszy pan, odkrywca dymarek świętokrzyskich, profesor archeologii. Nazywał się Kazimierz Bielenin. Jego żona zmarła w 1998 r., byli bezdzietnym małżeństwem. Nie chciał sprzedawać tego domu ani go burzyć – opowiadają małżonkowie.

Myśl, by przekazał go rodzinie wielodzietnej, podsunęła panu Bieleninowi znajoma Kubisów. Dom wpisany do rejestru zabytków jest w tej okolicy jednym z trzech, które pamiętają czasy, gdy ta część Krakowa Krakowem jeszcze nie była, ale podmiejską wsią Zakrzówek. Może dlatego – z sentymentu do historii – wolą ofiarodawcy było, aby nie przerabiać chatki na luxurious apartments.

 

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama