Planując wakacyjne wojaże, trzeba wykazać się niemałym talentem organizacyjnym. Są tacy, którym takie przedsięwzięcia przychodzą z łatwością. Wszyscy pozostali powinni zwracać uwagę na formalne szczegóły, bo w nich – jak wiadomo – tkwi diabeł. Jak zaplanować bezawaryjny urlop? Co ze sobą zabrać i jak bronić się przed nieoczekiwanymi zdarzeniami? Co zrobić, gdy spotkają nas nieprzyjemne okoliczności – poczynając od złej pogody, kończąc na problemach zdrowotnych? Jeszcze przed wyjazdem możesz zrobić wiele, by twoje wakacje były zdrowe i bezpieczne. Zapobiegliwość zaoszczędzi ci zdenerwowania i kłopotów.
Udane wakacje to nie tylko kwestia szczęścia, ale także odpowiedniego przygotowania. Już na etapie planowania możesz zapobiec wielu niedogodnościom, komplikacjom zdrowotnym czy przygotować się na wypadek niespodziewanej choroby. A wszystko po to, by potem spać spokojnie i dobrze się bawić.
Po pierwsze: starannie wybierz miejsce
Wybór miejsca często dokonywany jest spontanicznie. Jedziemy w góry, bo w zeszłym roku byliśmy nad morzem. Do gospodarstwa agroturystycznego, gdyż wychodzi tanio. Pod namiot, bo namówili nas znajomi albo na żagle, bo zawsze o tym marzyliśmy... Później okazuje się, że górskie wędrówki są zbyt uciążliwe, agroturystyka – nudna, a sama myśl o deszczowej pogodzie nad Bałtykiem wywołuje dreszcze. Dla tych, którzy łatwo się przeziębiają, wypad pod namiot to też nie będzie wielka frajda. Więc zamknij oczy i uruchom wyobraźnię, poczytaj fora internetowe lub porozmawiaj ze znajomymi, którzy wspaniale spędzili ubiegłoroczne wakacje.
Po drugie: sprawdź czy to na pewno to miejsce, o które ci chodzi
W przypadku wyjazdu zorganizowanego możesz żądać wszelkich informacji od organizatora. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy biuro figuruje w specjalnym rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa, czy ma polisę ubezpieczeniową i czy znajduje się w centralnej ewidencji organizatorów i pośredników turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki. Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na wybór godnego zaufania biura podróży. Wystarczy zajrzeć na kilka stron internetowych, wypytać o szczegóły oferty oraz uważnie przeczytać umowę.
Po trzecie: nie bój się zadawać pytań
Dokładnie zapoznaj się z ofertą. Co dokładnie obejmuje cena? Czy są opłacone: transport, opłaty lotniskowe, hotel, wyżywienie, ubezpieczenie, atrakcje na miejscu? Jakie jest wyposażenie hotelu? Jaka jest odległość od plaży, centrum czy szlaków turystycznych? Nieocenionym źródłem informacji są fora internetowe, tu znajdziesz rekomendację innych. Przydatne są także aplikacje typu Google Earth i Street View, dzięki którym możesz dokładnie obejrzeć dane miejsce.
Po czwarte: powiedz swojemu lekarzowi, dokąd się wybierasz
Wyjazd w góry nie jest wskazany dla nadciśnieniowców, a jeśli masz chorą tarczycę, nie powinieneś jechać nad morze. Lekarz może zalecić szczepienia. Dotyczy to nie tylko wyjazdów w tropiki, ale także nad mazurskie jeziora. Warto wówczas przyjąć szczepionkę przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Doktor może także przepisać probiotyk, który powinniśmy zacząć przyjmować jeszcze przed wyjazdem. Uchroni nas przed niemiłymi niespodziankami.
Po piąte: pomyśl, co by było, gdyby...
W przypadku nagłego zachorowania, gdzie będziesz szukać pomocy? Zanotuj adres przychodni i godziny, w jakich jest czynna. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy szpital. Zanotuj adres, drogę dojazdu, numery telefonu. Pamiętaj, że informacje, które teraz masz „na kliknięcie” będą raczej trudno dostępne na plaży czy wysoko w górach. Dlatego zapisz wszystko w telefonie lub notesie, który nosisz przy sobie.
Po szóste: skompletuj konieczne dokumenty
Paszport, dowód osobisty, wiza, bilety, legitymacja uprawniająca do zniżek, książeczka zdrowia oraz pieniądze – o tym nie można zapomnieć. Lepiej mieć je w bagażu podręcznym. Pamiętać należy, by przed wyjazdem sprawdzić ważność dokumentów potwierdzających tożsamość. Z dowodem osobistym można poruszać się po krajach w strefie Schengen, a nie – jak głosi powszechna opinia – w całej Europie. W pozostałych krajach trzeba mieć paszport, który jest ważny minimum 6 miesięcy. Pamiętajmy o nim jadąc do takich krajów, jak: Cypr, Rumunia, Bułgaria.
Po siódme: spakuj się dobrze
Oprócz kolorowych sukienek, spodenek i kąpielówek, wrzuć do walizki także rzeczy, dzięki którym nie zaskoczy cię czarny scenariusz pogodowy: kalosze, ciepłe skarpety, długie spodnie, kurtkę od deszczu i ciepły sweter. Gdyby słońce jednak mocno przypiekało, przyda się przewiewne bawełniane ubranie, które można włożyć na plaży, by nie nabawić się oparzeń słonecznych. Buty do pływania uchronią przed przykrymi niespodziankami, jakie może kryć dno morza czy jeziora. Nie zapomnij o kremach z filtrem i środkach na komary.
Po ósme: zabierz apteczkę
Apteczka na wakacje powinna być poręczna, praktyczna, umożliwić doraźne rozwiązanie drobnych problemów, a zarazem pozwolić uniknąć tych poważniejszych. Najczęstsze problemy to ból, gorączka, choroba lokomocyjna i zranienia. Nie zapomnij więc zabrać: termometru, leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych oraz środków opatrunkowych (jałowe gaziki i bandaż elastyczny). Przydatna też będzie sól fizjologiczna i tabletki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Możesz również zabrać środki łagodzące objawy przeziębienia, preparat przeciwbiegunkowy i coś na drobne oparzenia. Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, nie możesz zapomnieć zabrać ich ze sobą. Alergicy muszą pamiętać o odpowiednich kosmetykach i detergentach.
Po dziewiąte: przezorny zawsze ubezpieczony
Koszt leczenia za granicą nieubezpieczonego urlopowicza to kwota od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest ona bezpłatnie w wojewódzkim wydziale Narodowego Funduszu Zdrowia i uprawnia do pomocy lekarskiej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Wystarczy złożyć wniosek oraz przedstawić zaświadczenie o aktualnym ubezpieczeniu w NFZ. Można także rozważyć opcję wykupienia polisy od ubezpieczyciela. Zanim zdecydujesz się na dane towarzystwo ubezpieczeniowe, zorientuj się, jakie typy ubezpieczeń oferuje. Zwróć uwagę na wysokość ubezpieczenia, jego zakres i obszar, jaki obejmuje. Niektóre ubezpieczenia pokrywają np. koszty związane z odwołaniem podróży lub wcześniejszym powrotem z urlopu z ważnych przyczyn losowych. Przysłowie głosi: przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto przewertować oferty i wybrać optymalny pakiet.
Po dziesiąte, nie daj się zwariować
Jeśli starannie przygotujesz się do wakacji, z pewnością będą udane. Warto być zapobiegliwym, ale bez czarnowidztwa. Przecież wyjeżdżamy, by odpocząć i dobrze się bawić!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.