Po co nam patriotyzm?

Droga 21/2013 Droga 21/2013

Patriotą jest ten, kto dobrze życzy swojemu narodowi, krajowi, czuje się z nim ściśle związany, kocha Ojczyznę. Grono takich ludzi jest znacznie większe niż grono polityków i działaczy społecznych. Patriotyzm powinien być czymś zupełnie naturalnych i niejako wpisanym w naturę obywatela Polski.

 

Aby zacząć w ogóle rozmawiać o patriotyzmie, trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym on właściwie jest. Przez wielu ludzi patriotyzm jest mylony ze znajomością historii lub zainteresowaniem polityką. Oczywiście, znajomość dziedzictwa narodu i jego aktualnych realiów jest niezwykle istotne, ale nie można powiedzieć, aby każdy, kto dysponuje ogromną wiedzą historyczną, był jednocześnie patriotą. I odwrotnie, nie każdy wielki patriota był historykiem czy politykiem.

Patriotą jest ten, kto dobrze życzy swojemu narodowi, krajowi, czuje się z nim ściśle związany, kocha Ojczyznę. Grono takich ludzi jest znacznie większe niż grono polityków i działaczy społecznych. Patriotyzm powinien być czymś zupełnie naturalnych i niejako wpisanym w naturę obywatela Polski. Życzyć dobrze swojemu krajowi, to życzyć dobrze sobie. Działać na rzecz swojej Ojczyzny, to działać we własnej sprawie. Uczyć się, zdobywać wiedzę, pracować nad sobą – to obowiązki z których wywiązywać muszą się wszyscy ci, którzy chcieliby nosić miano patriotów. Te wszystkie procesy służą zarówno naszemu prywatnemu dobru, jak i dobru Polski. Naród to obywatele – ludzie. My sami jesteśmy narodem i ilekroć inwestujemy w swój rozwój, robimy coś dobrego dla Polski. Im lepsi obywatele, tym lepszy kraj, w którym żyjemy. Być patriotą po prostu się opłaca. Po to, aby lepiej żyć, żyć w lepszym kraju.

Patriotyzm to nie fascynacja historią ani ogromne zainteresowanie polityką. Nie można jednak bagatelizować znaczenia przeszłych wydarzeń, które ukształtowały dzisiejszą Polskę ani zapominać o tym, że polityka to troska o dobro kraju. Zatem patriota nie powinien mówić o sobie: „Ja się polityką nie zajmuję”. Obywatele państwa demokratycznego nie powinni trzymać się z daleka od spraw publicznych ani unikać polityki.

My, jako wyborcy lub przyszli wyborcy, powinniśmy dokonywać świadomych wyborów dla dobra naszej Ojczyzny, a co za tym idzie dla dobra nas wszystkich i każdego z osobna. Ci, którym w wyborach powierzamy władzę, decydują o prawie obowiązującym każdego z nas, od nich zależą sprawy, które dotyczą nas bezpośrednio. To nie tylko budżet kraju, wysokość podatków, wiek emerytalny – mające oczywiście istotny wpływ na nasze codzienne życie –  ale również sprawy natury moralnej, szczególnie istotne dla katolika.

Patriotą warto być właśnie po to, aby żyć w kraju, w którym szanuje się moralność. Katolik nie powinien „nie mieszać się” do spraw polityki, kiedy politycy starają się legalizować procedury niedopuszczalne z punktu widzenia katolika.

Patriotą warto być również dlatego, aby nie stracić swojej tożsamości i poszerzyć swoją wiedzę w sprawach dla Polski szczególnie istotnych. Patriota, choć wcale nie musi być historykiem, nie może też być „całkiem zielony” w dziedzinie historii Polski. I wcale nie chodzi tutaj o to, aby posiadać wiedzę nieprzeciętną, ale o to, aby okazać szacunek tym, którzy przez wieki o Polskę walczyli. Chodzi również o to, aby być świadomym tego, z czego każdy Polak może być dumny. Coraz więcej młodych Polaków cierpi na swego rodzaju kompleks bycia Polakiem. Być może nie byłoby powodu do odczuwania tego rodzaju kompleksu, gdybyśmy mieli większą świadomość tego, jak wiele przez wieki udało nam się osiągać i tego, na co nas stać.

Warto być Polakiem! Nie tylko dlatego, że to się zwyczajnie opłaca, bo dobro kraju przekłada się na nasze prywatne dobro. Ale przede wszystkim dlatego, że mamy z czego być dumni.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PATRIOTYZM

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...