Kształtem, kolorem i symboliką przykuwa wzrok pasażera. Nie tylko wozi podróżnych szlakami sanktuariów związanych z Janem Pawłem II, ale propaguje jego nauczanie. Pociąg papieski to także idea łącząca piękne i głębokie inicjatywy duszpasterskie, by wciąż wzrastał w sercach pociąg do Kościoła. Posłaniec 8/2007
– Chcemy pokazywać i przypominać, że pamiętamy, jesteśmy i czuwamy, tak jak papież nas o to prosił. Dlatego na spotkanie lednickie, którego hasłem jest zawołanie św. Jacka: Poślij mnie!, i my posyłamy pociąg, a z nim tych młodych ludzi. Nie może nas zabraknąć w miejscach, gdzie tego typu uroczystości, spotkania się odbywają – przekonywająco tłumaczy misję pociągu pani Maria.
– To jest dobry pomysł – mówi zmęczony nocnym czuwaniem Maciej – żeby taki pociąg, jak pociąg papieski był połączony z różnymi imprezami religijnymi tego typu jak Lednica, jakieś pielgrzymki czy spotkania młodzieży i nie tylko, bo są różne spotkania, związane z ideą pociągu papieskiego. Tutaj dowiadujemy się różnych rzeczy i na miejscu jesteśmy już jakby ambasadorami tego pociągu. Działa to w dwie strony: wracamy i w domu znowu jesteśmy posłańcami.
– Pomysł jest wręcz genialny – z uznaniem o inicjatywie pociągu mówi Bartek Pawlak – bo w tym pociągu znajduje się ta młodzież, która chce się spotkać na Lednicy i tam zjednoczyć i przeżywać dni skupienia.
– Nazywamy go pociągiem pielgrzymkowym, i takie jest jego przeznaczenie – tłumaczy pani Maria. – A z ojcem Górą współpracujemy od 1999 roku. Ojciec Jan odwiedził na stacji kolejowej w Poznaniu pana Marka Nitkowskiego obecnie członka Zarządu, dyrektora handlowego PKP Przewozy Regionalne, a wtedy zastępcę naczelnika w Poznaniu i pod jego wpływem powstała bogata oferta kolejowa. Widząc duże zainteresowanie młodych ludzi spotkaniami na Lednicy nasza firma od wielu lat zapewnia sprawny ich dowóz z całego kraju. Są uruchamiane pociągi nadzwyczajne, wzmacniane składy planowe. W dni spotkań na stacji w Lednogórze zatrzymują się wszystkie pociągi, także pospieszne – wyjaśnia historię przejazdów nad Lednicę.
W charakter tej podróży i w przesłanie XI Ogólnopolskiego Apelu Tysiąclecia dobrze wpisuje się Posłaniec – najstarszy miesięcznik katolicki wydawany w języku polskim, który zrodził się z papieskich intencji. Pasażerowi pociągu otrzymali jego promocyjne numery, jak również okolicznościowy dodatek do tygodnika Niedziela.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.