Coraz więcej osób w wieku dorosłym przyjmuje chrzest. Czyżby renesans chrześcijaństwa? A może znak czasu po przymusowej laicyzacji okresu komunizmu? Idziemy, 13 stycznia 2008
Często na dzień chrztu wybierana jest Wielka Sobota. Sam obrzęd przebiega nieco inaczej niż chrzest niemowlęcia. Na pytanie: „O co prosisz Kościół Święty?”, odpowiada już sam chrzczony, a nie jego rodzice i chrzestni. – Następuje świadome przyjęcie chrztu. I jest to połączone z sakramentem bierzmowania i I Komunią Świętą – mówi ks. Bartołd.
Jeśli do Kościoła katolickiego przyjmowana jest osoba innego wyznania chrześcijańskiego (prawosławni, protestanci), chrztu się nie powtarza. Przyjęcie rejestrowane jest w księgach parafialnych, bo w 2000 r. kościoły podpisały deklarację o jedności chrztu. Na przyjęcie chrztu w Kościele katolickim w archidiecezji warszawskiej co roku decyduje się kilkanaście osób z innych wyznań. W roku 2005 było ich 20, w 2006 – 19 , w 2007 – 15 osób.
W diecezji warszawsko-praskiej kilkoro Wietnamczyków, wyznawców buddyzmu przyjęło chrzest. Statystyka prowadzona jest dopiero od minionego roku. – Najczęściej to praktykujący buddyści, którzy wstępują w związki małżeńskie z katolikiem wietnamskim – mówi ks. Edward Osiecki, duszpasterz Wietnamczyków.
– Jeśli osoba dwudziestoparoletnia decyduje się na chrzest, korespondencyjnie ustalamy przez kapłanów w Wietnamie, jak ta decyzja będzie przyjęta przez rodzinę po jej powrocie do kraju – wyjaśnia ksiądz Osiecki. Z reguły ochrzczeni nie mają z tego powodu problemów.
Przed kilkoma tygodniami nietypowe wydarzenie miało miejsce w areszcie śledczym na Białołęce. Chrzest przyjął Issam, muzułmanin z Libanu. Jako tymczasowo aresztowany ochrzcił się wraz z dwójką swoich kilkuletnich dzieci. – Issam od 10 lat jest w związku z Polką – katoliczką. Na początku ubiegłego roku przez wychowawcę zgłosił, że chciałby przyjąć chrzest – mówi ks. Dariusz Skwarski, zajmujący się duszpasterstwem w więzieniu na Białołęce. – Widziałem w nim wielką chęć włączenia do Kościoła katolickiego. Kiedy okazało się jak dużo formalności trzeba dopełnić, sądziłem, że do chrztu nie dojdzie.Tymczasem żona wytrwale zbierała potrzebne dokumenty z urzędów w Libanie i z obydwu kurii warszawskich – mówi ks. Skwarski. Issam nie obawia się przejścia na katolicyzm, bo islam w Libanie jest dość liberalny. Nie tak jak np. w Pakistanie, gdzie zmiana religii może skończyć się śmiercią. Przypadki zastraszania muzułmanów przez rodzinę coraz głośniejsze są w krajach Europy. 29-letnia Brytyjka Hannah, od kiedy 13 lat temu przeszła na chrześcijaństwo, musi ukrywać się przed swoją muzułmańską rodziną. Według jednego z sondaży w Wielkiej Brytanii prawie 1/3 młodych muzułmanów uważa, że odstępstwo od wiary można karać śmiercią, zgodnie z tym co nakazuje szariat i co zapisało w swoich kodeksach 7 państw muzułmańskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.