Znak nowych czasów w Kościele to kobiety z doktoratem z teologii, o magisterium nie wspominając. Coraz bardziej wykształcone mają ambicje służenia Kościołowi swoją wiedzą, jednak rzadko można je zastać na katedrach w seminariach. Idziemy, 9 marca 2008
Kim chcą być dzisiaj w Kościele? Co robić i jakie miejsce zająć? W 20. rocznicę listu apostolskiego Jana Pawła II
„Mulieris Dignitatem” dyskutują o tym nie tylko feministki.
Marzenia niektórych pań o kapłaństwie kobiet z różną siłą wracają w Kościele katolickim od Soboru Watykańskiego II. Pierwsza w Ameryce Północnej ceremonia katolickich „święceń" udzielanych kobietom odbyła się półtora roku temu na statku na rzece św. Wawrzyńca, na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Na specjalny rejs wypłynęło dziewięć kobiet: jedna Kanadyjka i osiem Amerykanek. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – aby wyświęcone kobiety nie podlegały jurysdykcji żadnej diecezji. Kandydatki na kapłanów – czy raczej kapłanki – miały na sobie białe komże z jedwabnymi stułami. "Święceń" udzieliły trzy inne kobiety, same „wyświęcone” podczas podobnej ceremonii w Europie, też na statku, na Dunaju w 2002 r.
W Kościele katolickim, według danych KAI, 20 kobiet zostało już „wyświęconych" w Europie i Ameryce Północnej, a 65 innych przygotowywało się do „kapłaństwa" (dane z lipca 2005 r.). Kongregacja Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej obłożyła ekskomuniką kobiety obwołujące się kapłankami: zarówno w 2002 r., (cztery Niemki, dwie Austriaczki i Amerykanki), jak i w 2006 r. kiedy ekskomunikowano 9 kobiet po „święceniach” na statku.
W odniesieniu do święceń nauka Kościoła katolickiego jest jasna i jednoznaczna. Kanon 1024 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi: "święcenia ważnie przyjmuje tylko mężczyzna ochrzczony". Stanowisko w sprawie kapłaństwa kobiet przypomniał w 1975 r. papież Paweł VI, odpowiadając na list zwierzchnika Kościoła anglikańskiego Wielkiej Brytanii abp. Georga Careya: "Kościół uważa, że udzielenie święceń kapłańskich kobietom jest niedopuszczalne z racji zasadniczych, a mianowicie: poświadczony przez Pismo Święte przykład Chrystusa, który wybrał swoich Apostołów wyłącznie spośród mężczyzn; stała praktyka Kościoła, który naśladuje Chrystusa, wybierając tylko mężczyzn; a także żywe Magisterium Kościoła, głoszące konsekwentnie, że wykluczenie kobiet z kapłaństwa jest zgodne z zamysłem Boga wobec swego Kościoła". Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła 15 IX 1976 r. deklarację "Inter insigniores" o dopuszczaniu kobiet do kapłaństwa urzędowego. A 22 V 1994 r. Jan Paweł II wyjaśnił stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom w liście "Ordinatio sacerdotalis" (1994).
W Polsce nie ma przypadku przyjęcia „święceń” kapłańskich przez kobiety Kościoła rzymskokatolickiego. Nawet dziewczęta w służbie liturgicznej ołtarza należą do rzadkich przypadków. W parafiach, gdzie proboszcz chciałby mieć na Eucharystii ministrantki, potrzebna jest zgoda biskupa ordynariusza.
Ministrantki służą w kościele św. Andrzeja Boboli, u jezuitów przy ul. Rakowieckiej. – Przed około 10 laty pracujący w parafii prefekt wprowadził taką praktykę. Nie zaniechaliśmy jej. Została zaakceptowana przez biskupów i księdza Prymasa – mówi o. Kazimierz Kubacki, proboszcz parafii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.