Dialog Kościoła z młodymi. Youcat - Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych

Katecheta 9/2011 Katecheta 9/2011

Czy nowy katechizm – ze swoim nowym językiem – znajdzie stałe miejsce w katechezie młodzieży? Z pewnością widziało go już i częściowo przeczytało ponad 700 tysięcy młodych (w tym ponad 10 tysięcy Polaków). Tyle bowiem rozdano katechizmów podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie

 

Światowa premiera Katechizmu Kościoła Katolickiego dla młodych Youcat odbyła się 25 marca 2011 r. w Wiedniu. Kolejna prezentacja miała miejsce trzy dni później, 28 marca, w Moguncji (Niemcy). Natomiast 13 kwietnia podczas audiencji generalnej egzemplarz Youcat otrzymał Benedykt XVI[1]. Po audiencji nastąpiła międzynarodowa prezentacja katechizmu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej[2]. Polska premiera miała miejsce w Warszawie 2 czerwca 2011 r.[3].

Youcat składa się z 527 pytań i odpowiedzi[4]. Opisuje językiem komunikatywnym całość wiary katolickiej, która została zawarta w opublikowanym w 1992 r. Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nową publikację przygotowano w formie pytań i odpowiedzi, wskazując na rozwinięcie poszczególnych tematów w KKK.

„Każda liturgia jest jak randka, której datę Bóg zapisuje w naszym terminarzu. Kto poczuł już miłość Bożą, przyjdzie chętnie. Kto chwilowo nic nie czuje, a mimo to przychodzi, okazuje Bogu swoją wierność” (Youcat, 166).

Czy nowy katechizm – ze swoim nowym językiem – znajdzie stałe miejsce w katechezie młodzieży? Z pewnością widziało go już i częściowo przeczytało ponad 700 tysięcy młodych[5] (w tym ponad 10 tysięcy Polaków). Tyle bowiem rozdano katechizmów podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Jak powstał Youcat, czym się charakteryzuje i czy będzie on narzędziem dialogu Kościoła katolickiego z młodymi w Polsce? Odpowiedzi na te pytania zawiera artykuł.

1. Geneza powstania Youcatu

Idea nowego katechizmu dla młodych zrodziła się wiosną 2006 roku. Ksiądz Johannes Eltz[6] zaprosił na swoją plebanię Michaelę Heereman[7], ks. Christiana Schmitta[8] i Bernharda Meusera[9]. Po dyskusji na temat możliwości napisania katechizmu dla młodych, mimo wielu wątpliwości związanych z koniecznością poświęcenia kilku lat pracy i niepewnością, jak katechizm przyjmie hierarchia Kościoła, podjęto decyzję o napisaniu takiego kompendium, zakładając na wstępie, że autorzy nie wezmą za tę pracę żadnego wynagrodzenia.

Pierwszą wersję katechizmu „testowano” podczas letnich rekolekcji, w których uczestniczyło 50 młodych ludzi. W sumie w pracach nad katechizmem wzięło udział około 200 osób. To młodzi najczęściej formułowali pytania i wybierali zdjęcia z własnych zasobów fotograficznych. Naukowe wsparcie podczas realizacji katechizmu zapewnił prof. dr hab. Michael Langer[10] z Uniwersytetu w Regensburgu. Szatę graficzną katechizmu z modnymi rysunkami wykonał Alexander Lengerke[11]. Do pracy nad katechizmem zachęcali m.in.: kard. Christoph Schönborn, kard. Joachim Meisner, Manfred Lütz (członek Papieskiej Rady ds. Świeckich), kard. Stanisław Ryłko, abp Rino Fisichella. Wstęp do katechizmu napisał papież Benedykt XVI.

2. Wstęp Benedykta XVI do Youcatu

Nowego katechizmu nie można zrozumieć bez uważnej lektury Wstępu, autorstwa Benedykta XVI. Szczerze wspomina on śmiałą decyzję Jana Pawła II o napisaniu przez biskupów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Ta szczerość ujawnia się w obawie dotyczącej kwestii powstania książki, będącej zbiorem rozmaitych tekstów i noszącej „staromodny tytuł” (s. 7). Rzadko można znaleźć papieskie teksty, które zawierają takie osobiste stwierdzenie: „(…) muszę wyznać, że wątpiłem, że coś z tego wyjdzie. Jak bowiem sprawić, żeby autorzy rozproszeni po całym świecie stworzyli razem książkę wartą przeczytania?” (s. 8). Pouczające jest to wyznanie, mówiące o tym jak powstawał katechizm, w którym autorzy mieli pisać nie jako indywidualni twórcy, lecz – wsłuchując się w głos współbraci i wszystkich Kościołów lokalnych – zamierzali dać odpowiedź na pytanie: w co wierzy dzisiaj Kościół katolicki i jak można wierzyć, kierując się w każdym zakątku świata rozumem. Benedykt XVI wyznaje, że projekt Katechizmu Kościoła Katolickiego powiódł się, ponieważ wszyscy mieli wspólną partyturę wiary, którą Kościół, począwszy od apostołów, przekazuje kolejnym pokoleniom. Powstało świadectwo jedności w różnorodności. Oczywiście dodaje, że „można takiemu dziełu wiele zarzucić: wszystko, co czynią ludzie, jest niedoskonałe i można to jeszcze poprawić (s. 8).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że tak jak Katechizm Kościoła Katolickiego napisano po Soborze Watykańskim II i w sytuacji głębokich przemian kulturowych, tak Youcat powstał jako narzędzie katechetyczne na Światowe Dni Młodzieży. Gromadzą się wtedy ludzie młodzi z całego świata, którzy chcą wierzyć, szukają Boga, kochają Chrystusa i pragną być wspólnotą pielgrzymującą (por. s. 9). To oni są protagonistami wspomnianych spotkań i to między nimi daje się zauważyć wiele różnic.

Analiza Wstępu pozwala wyróżnić przynajmniej pięć ważnych stwierdzeń, które dobrze charakteryzują nauczanie współczesnego Kościoła.

 


[1] Zob. „Kirche in Not” sfinansuje większość kosztów katechizmu YOUCAT [online], [dostęp: 7 czerwca 2011], Dostępny w Internecie: http://system.ekai.pl/kair/?screen=depesza&_scr_depesza_id_depeszy=445598&_tw_DepeszeKlientaTable_0__search_plainfulltext=YOUCAT.

[2] Zob. S. Ryłko, Prezentacja katechizmu YOUCAT, Watykan 13.04.2011 [online], [dostęp: 2 maja 2011], Dostępny w Internecie: http://press.catholica.va/news_services/bulletin/news/27217.php?index=27217&lang=it#Traduzione in lingua italiana.

[3] Zob. YOUCAT. Katechizm dla młodzieży, „Katecheta”, 2011 nr 7-8, s. 155-156. W polskiej prezentacji katechizmu, która miała miejsce w Sekretariacie Episkopatu Polski, udział wzięli: abp Józef Michalik, bp Stanisław Budzik, bp Marek Mendyk, ks. Tomasz Lubaś SSP (Dyrektor Generalny Edycji Świętego Pawła), Anna Milewska i Grzegorz Pindelski (oboje z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski).

[4] YOUCAT polski. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych, wstęp papież Benedykt XVI, tłum. Michał Szczepaniak, nihil obstat bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, imprimatur abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski, Częstochowa, Edycja Świętego Pawła, 2011, 304 s., ISBN 978-83-7424-927-0. Oprócz tekstu katechizm zawiera: indeks haseł (s. 288-297), listę odnośników do definicji (s. 298-299), skróty biblijne (s. 300), skróty dokumentów soborowych i innych źródeł (s. 301), wykaz autorów zdjęć (s. 302) i podziękowania imienne, dobrze dokumentujące wysiłek zbiorowy, który towarzyszył powstawaniu katechizmu (s. 302).

[5] Zob. S. Ryłko, Prezentacja katechizmu YOUCAT, Watykan 13.04.2011 [online], [dostęp: 2 maja 2011], art. cyt.

[6] Ksiądz Johannes Eltz jest kapłanem diecezji Limburg.

[7] Pani Michaela Heereman jest pisarką, katechetką i matką szóstki dzieci. Troje z nich pełni różne funkcje w Kościele.

[8] Ksiądz Christian Schmitt – kapłan diecezji Münster; należy do wspólnoty Emmanuel.

[9] Bernhard Meuser jest wydawcą, dyrektorem katolickiego wydawnictwa Pattloch w Monachium.

[10] Prof. dr hab. Michael Langer – teolog niemiecki, diakon w archidiecezji monachijskiej. Więcej zob. na: http://de.wikipedia.org/wiki/Michael_Langer_%28Theologe%29, dostęp: 1 lipca 2011.

[11] Alexander Lengerke – grafik niemiecki, pracuje w Kolonii. Więcej zob. na: http://www.alengerke-design.de/, dostęp: 1 lipca 2011.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| "YOUCAT"

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...