Nergal dziękował mi za reklamę

Tygodnik Powszechny 48/2011

Jako biskup nie mogę klękać przed każdym, kto wyznaje skrajnie antychrześcijańskie poglądy. Nie będę klękał przed Nergalem, Magdaleną Środą czy Janem Hartmanem. Nie czuję z nimi żadnej wspólnoty.

 

Artur Sporniak, Michał Olszewski: W 2003 r., zaraz po nominacji na ordynariusza we Włocławku, mówił Ksiądz Biskup „Tygodnikowi”, powołując się na swego mistrza, Stefana Swieżawskiego, że Kościół musi być wspólnotowy i otwarty. Dużo się zmieniło od tego czasu.

Bp Wiesław Mering: Dalej wyznaję te poglądy.

Na pewno. Ale jednocześnie przeszedł Ksiądz Biskup wyraźną ewolucję, zmieniając się w czołowego wojownika Episkopatu.

To nie ja przeszedłem ewolucję. Sprawa Nergala, która uruchomiła we mnie sprzeciw, jest bezdyskusyjna. Urodziłem się i wychowywałem w chrześcijaństwie. Chrześcijaństwo, jak mówił jeden z moich profesorów, to mój dom, stan naturalny, ja je kocham. A jeśli się kogoś kocha, nie można pozwolić na to, by ktoś inny znieważał go, opluwał i niszczył. Dla mnie Chrystus to nie jest idea ani nauka społeczna. To Bóg-człowiek, z którym chcę mieć przyjazny kontakt. Do tego jest mi potrzebna modlitwa, sakramenty, liturgia. Pochodzę z tej samej planety, co Palikot czy Nergal, bo jestem grzeszny, jednak zniewagi nie mogę tolerować. Jeśli ktoś będzie mówił źle o panów rodzicach, pewnie też powiecie „dość”.

Ale w tym przypadku miłość oznacza wykluczenie. Nie ma tu sprzeczności?

W ciągu ostatnich 20 lat, a szczególnie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, zdarzyło się wiele spraw, które każą inaczej spojrzeć na dialog i otwartość. Bardzo bym chciał być otwarty na ludzi, którzy myślą inaczej, szukają, są niepewni, ale nie mogę być otwarty na każde głupstwo. Wspomnieli panowie profesora Swieżawskiego, przypomnijmy więc, że za jego czasów antyklerykalizm i antychrześcijaństwo (używam tu określenia Jana Pawła II i Benedykta XVI), mimo że zadekretowane oficjalnie, w życiu społecznym i kulturowym nie działały z taką siłą. Sytuacja się zmieniła.

W związku z tym rośnie we mnie poczucie, że jako biskup nie mogę klękać przed każdym, kto wyznaje skrajnie antychrześcijańskie poglądy. Nie będę klękał przed Nergalem, Magdaleną Środą czy Janem Hartmanem. Nie czuję z nimi żadnej wspólnoty. Pięknie to określił ks. Chrostowski: nie uprawiam dialogolatrii, nie uważam, że dialog jest remedium na wszystko, że wszyscy się pojednamy i pokochamy, że dialog rozwiąże każdą sprawę.

Rozmowę katolika z nimi uważa Ksiądz Biskup za niemożliwą?

Tego nie powiedziałem. Może się zmienią, może dojdzie w nich do głosu pragnienie poznania prawdy. Dla mnie prawdą jest Jezus Chrystus. Jeśli się odrzuca Chrystusa, to innego źródła prawdy nie można znaleźć. Człowiek walczący z chrześcijaństwem może się przecież otworzyć; przed człowiekiem nigdy nie ma zamkniętej drogi.

Według Księdza Biskupa dialog wymaga postawienia warunków brzegowych. Ale to oznacza, że zawężamy go do grona ludzi, którzy myślą podobnie, przez co traci sens. Podejście „musisz szukać prawdy, żebym z tobą rozmawiał” jest nie do obrony. Dialog powinien rozpocząć się po prostu od spotkania z drugim człowiekiem. Już samo spotkanie pozwala zobaczyć, że przeciwnik posiada ludzkie cechy. Czy biskup nie powinien mieć po prostu otwartych szeroko drzwi?

Człowiek ma prawo szukać sprzymierzeńców. W sposób naturalny lgnę do ludzi, którzy podzielają moje poglądy. To mój główny zarzut wobec księdza Bonieckiego i całego „Tygodnika”: w rozmowach ksiądz redaktor używa swojej inteligencji po to, by odgadywać, co ma na myśli rozmówca i uzasadniać jego stanowisko. Boniecki nie uzasadnia stanowiska Kościoła. O ile świeccy mają prawo do większej swobody, to ksiądz pozostaje jakby rzecznikiem prasowym Kościoła.

I w związku z tym nie ma prawa zostawić stada i szukać tej jednej owcy?

Nie brałbym tego dosłownie, podobnie jak wielu innych przypowieści Chrystusa. „Mowa wasza niech będzie tak tak, nie nie, a co nadto, od złego jest”. Kiedy usiłujemy dzielić włos na czworo, jak czyni to „Tygodnik”, właśnie robimy „nadto”.

Bluźnierstwo może mieć różne motywy: czym innym jest gniew czy cierpienie, czym innym głupota, jeszcze czym innym wyrafinowana nienawiść. Czy w ocenach nie jest potrzebna większa roztropność? Zbyt pochopna reakcja może przynieść szkody.

To teza m.in. ks. Adama Bonieckiego. Nie osądzam Nergala jako człowieka, tylko jego zachowanie i wypowiedzi. One są nie tylko skierowane przeciwko Chrystusowi, ale są po prostu niegrzeczne, i oczekuję, że każdy duchowny przyzna mi rację.

Panowie ciągle pytają o granice dialogu. Rozmowa nie może być nieustannym ustępstwem i uznawaniem już w punkcie wyjścia racji rozmówcy. Ja z góry wiedziałem, co ks. Boniecki powie, i o to mam pretensje: jeżeli większość chrześcijan jest przeciwko Nergalowi, ks. Adam będzie go bronił; jeżeli Nieznalska przekroczy granice dobrego smaku, ks. Boniecki będzie starał się ją usprawiedliwić; jeżeli dla nas, chrześcijan, jest czymś bolesnym próba usunięcia krzyża z Sejmu, ks. Adam powie, że nie wiadomo, jak ten krzyż tam się znalazł. Żadnych niespodzianek.

W Kościele powinno być miejsce, gdzie drzwi otwarte są szeroko i gdzie nie stawia się warunków wstępnych.

Ale jaki jest sens rozmowy, w której nie ma punktów stycznych? Swieżawski mówił, że Boga poznajemy jako tajemnicę, kogoś, kto nie ujawnia się do końca. Jak mam rozmawiać z człowiekiem przekonanym, że Boga nie ma? To są różne języki!

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • perswazje
  01.12.2011 18:15

  Artykuł jest świetny! Ksiądz Biskup wypowiedział się bardzo konkretnie i merytorycznie.


  Chrześcijanin to - nie: oferma, ofiara i moher.
  Ja bynajmniej się tak nie czuję i nie podoba mi się to, że nie szanuje się mnie jako obywatela.
  Wypowiadający te słowa ,niech pamiętają, że ja też płacę podatki i Polska jest również moim krajem.

  Spójrzmy na tzw. światłych- tolerancyjnych
  ...drących Biblię, zabijających dzieci (to eufemistycznie nazywa się aborcją), drwiących z poglądów innych,wyśmiewających się z księży(jakby to była jakaś specjalna kategoria ludzi) itp.

  Katolik n i e m o ż e wygłosić swojej opinii ("na salonach !"), nawet w bardzo kulturalny sposób, za to człowiek otwarty na świat może podrzeć Biblię i szydzić z wiary.

  Media o tym milczą (= nie krytykują nagannego zachowania). Nie chodzi o to, żeby potępić człowieka, ale jego czyn.

  Potem jest wielkie zdziwienia, że młodzież nie taka, że patologie, że... no właśnie.

  Telewizja publiczna promuje ''superautorytety'' - za publiczne pieniądze ! To jest skandal.

 • robert - tychy
  14.12.2011 17:32
  dwaj rozmówcy gadali do... ściany.
  zadano mnóstwo ciekawych pytań,poruszono dużo ważnych kwestii ale zderzyły się one z twardym betonem. szkoda! biskup,mimo swego wykształcenia,obycia i wieku wykazał się całkowicie zamknięty na próbę obiektywnego spojrzenia na te ważne pytania i problemy.

  wywiady z takimi ludźmi to woda na młyn antyklerykalizmu i jeden z powodów utraty autorytetu wśród ludzi do kościoła. ludzi niewierzących i nawet tych wierzących.
 • Adam
  18.12.2011 23:11
  Dziękuję Jego Ekselencji za obronę Wiary i Kościoła.
  Wywiad odbieram ,również, jako atak na osobę Ks.Biskupa, próbę Jego zdyskredytowania i obniżenia autorytetu.Subtelny atak odzwierciedla obecne sposób postępowania sił antykatolickich dążących do zmian w Kościele,pod hasłami pluralizmu i relatywizmu,aby doprowadić do całkowitego Jego zmarginalizowania.
  Podobną taktykę realizował komunizm.
  Pod hasłem prowadzenia ludzi do zbawienia ,rzeczywiście propaguje się szatanizm,nienawiść do Boga,Kościoła i ludzi.Dotyczy to również zwalczania Radia Maryja,Ojca Tadeusza Rydzyka i >Moherów<.
  Również ludzi biednych ,ubogich,samotnych i chorych,dla których Radio Maryja jest jedynym pocieszeniem.
  Za to serdeczne Bóg zapłać.
  Życzę również wszystkim Kapłanom,wiernym i ludziom obojętnym ,radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia we wzajemniej miłości i przebaczeniu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...