Nie ma jednego przepisu na udaną rodzinę. Każdy model może się sprawdzić, kiedy dzieci widzą, że rodzice kochają się i szanują wzajemnie. Tak jak w rodzinie Ninki i Kazika.
Rodzina pod żaglami
Żeglarstwo to bowiem pasja całej rodziny Zgorzelskich.
– Rodzice pływali, ojciec był kapitanem żeglugi jachtowej. Pływałam więc i ja już od dziecka – wspomina Ninka, która zaraziła swoją pasją męża i dzieci. – Kazikowi tak się spodobało, że kupił nawet mały katamaran. Na co dzień przycumowany jest w przystani nad Jeziorem Mietkowskim, gdzie najczęściej pływamy – dodaje. Także czternastoletni Staś zapytany o największą pasję krótko odpowiada: żeglarstwo. − Szkoda, że we Wrocławiu nie ma gdzie pływać na łódkach. Przez jakiś czas chodziłem wprawdzie do klubu żeglarskiego, ale treningi odbywały się tylko na Odrze. No i nie mieli tam też większych łódek, dlatego zrezygnowałem – tłumaczy. Młody pasjonat sportu szybko wypełnił tę lukę i zapisał się na lekcje tenisa. Staś lubi też rolki, rower i, podobnie jak reszta rodziny, narty. – Zimą najczęściej jeździmy do znajomej gaździny w Stasikówce k. Poronina. No i tak się porobiło, że mamy trochę tych nart w domu. Dla każdego znajdzie się odpowiednia para – żartuje tata.
Już bardziej poważnie dopowiada, że marzą jednak z żoną o tym, aby czasami wyjechać bez dzieci. − Przydałby się taki jeden tydzień w roku, żeby się zatrzymać i odpocząć. Raz nam się to udało. Zaraz po przeprowadzce do Wrocławia pojechaliśmy tylko we dwoje, Ninka i ja, na kilka dni do klasztoru Karmelitów pod Kielcami, po prostu pomilczeć. Teraz, póki co, nie ma takiej możliwości. A szkoda. Jasne, że dzieci dają dużo radości... – przyznaje Kazimierz. − ...ale też zajmują – dopowiada jego żona.
Niezbędna współpraca
Nalewając herbatę do filiżanek, Ninka przyznaje z łagodnym uśmiechem, że czasami jest jej ciężko. Kiedy pytam więc: skąd bierze siły?, słyszę odpowiedź: − Tak naprawdę to ja współpracuję z... Matką Bożą. Ona nigdy mi nie odmówiła, gdy o coś gorąco prosiłam – wyznaje. − Kiedy byłam w ciąży z Jerzykiem, doszłam do wniosku, że potrzebuję kogoś, kto by mi pomógł przy dzieciach. Trójkę mogłam ogarnąć, z czwórką było już bardzo ciężko, ale zupełnie sobie nie wyobrażałam, jak to będzie z piątką. Prosiłam więc Maryję i... znalazła się pani Zuzanna – opowiada. Przychodzi do Zgorzelskich pięć razy w tygodniu na trzy godziny, pomaga w opiece nad dziećmi, gotuje obiady. − To bardzo życzliwa osoba. Sama wychowała piątkę dzieci, rozumie więc, co to znaczy mieć taką gromadkę – dodaje Ninka.
W życiu rodziny jest jeszcze jedna szczególna osoba, o. Bazyli Iwanek z wrocławskiego klasztoru Franciszkanów. – To wyjątkowy człowiek, zrobił dla nas wiele dobrego. Namówił mnie też, żebym przyłączyła się do Róży Różańcowej – przyznaje Ninka. Zaprzyjaźnili się dzięki odwiedzinom kolędowym. Gdy ojciec Bazyli, starszy już człowiek, dotarł do mieszkania Zgorzelskich na czwartym piętrze, posiedział dłużej, żeby po prostu odpocząć. I tak zaczęli rozmawiać...
Żeby miały pełny start w życie
− Być może to modlitwa i nasza miłość, przyznaję, że czasami trudna, daje nam siły do tego, żeby być razem i wychowywać dzieci? – zastanawia się Ninka. Karmi Jerzyka, przytulając go mocno do piersi. − Relacje z mężem nie zawsze są proste. Kiedy jesteśmy rozdzieleni, każde z nas przeżywa coś innego i spotykamy się właściwie zupełnie inni – dodaje spokojnym głosem. – Najważniejsze jest to, że się kochamy i szanujemy. To, jaki małżonkowie mają stosunek do siebie, jest przecież podstawą wychowania dzieci. Dopiero potem są żywym przykładem wartości, które wynieśli z własnego domu – stwierdza Kazimierz. − Staram się wyrobić w dzieciach poczucie własnej wartości. Tak, jak wysłuchuję racji męża, tak samo sześcioletniego synka – mówi Ninka. Przyznaje co prawda, że wiele razy myślała o tym, żeby podjąć pracę zawodową, ale postanowiła, że każdym dzieckiem będzie się opiekowała w domu do momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. − Żeby miały taki pełny start w życie – wyjaśnia. − Zajmowanie się dziećmi to ciężka praca. Gdyby Ninka podjęła pracę zawodową, odbyłoby się to ze szkodą dla dzieci – dodaje Kazimierz.
Miłość i ciepło rodzinnego domu
Na szczęście Ninka nie musi tego robić ze względów finansowych. − To naprawdę duże ułatwienie, że stać nas na wychowanie tylu dzieci. Mąż zarabia na tyle dobrze, że starcza na wszystko, co jest nam potrzebne i przynajmniej na jeden wyjazd w roku na narty czy na żagle – przyznaje. Docenia to, tym bardziej że w jej rodzinnym domu żyło się bardzo skromnie. − Mieszkaliśmy z rodzicami mojej mamy, którzy bardzo nam pomagali. Nigdy nie biegałam z kluczem na szyi, dziadkowie zawsze byli w domu − wspomina. Ninka jest piątą z sióstr i ma jeszcze młodszego brata. − Jako dzieci czuliśmy pewność i stabilność, a jednocześnie miłość i ciepło rodzinnego domu. Mieliśmy też nianię, Hiszpankę, wychowaną we Francji, która wyszła za mąż za Polaka. Zajmowała się mną, kiedy mama była w pracy. Madame okazywała mi bardzo dużo serca i doświadczyłam od niej wiele miłości. Pamiętam, jak śpiewała też, że jestem Mademoiselle Ninon, qui dit toujours non, czyli „panienka Nie”, która codziennie mówi „nie”, bo gdy byłam mała, mówiłam tylko „nie” – opowiada Ninka. W końcu z tego „Ninon” zrodziła się Ninka, która tak naprawdę ma na imię Emilia, po babci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.