W Kanadzie były pełne świątynie, a jednak na przestrzeni dwóch pokoleń Kościół przestał praktycznie istnieć. Czy należy się obawiać, że za jakiś czas nasze świątynie będą puste? Zastanówmy się nad polskim Kościołem w obliczu presji sekularyzacji, czyli ile jest wiary w polskich katolikach. W drodze, 11/2006
Zbigniew Nosowski: Po doświadczeniu wyborów w 1991 roku, gdy z Sekretariatu Episkopatu wypłynęła nieoficjalna ściągawka wyborcza, podjęto w Kościele decyzję o niepowtarzaniu tego rodzaju działań. Opierano się, o ile wiem, na dwóch przesłankach. Po pierwsze, jest to niezgodne z misją Kościoła, a po drugie, było to nieskuteczne.
Wojciech Prus OP: Kończąc i dziękując, pozwolę sobie podsumować stwierdzeniem, że nasza rozmowa przypominała pracę nad rachunkiem sumienia. Stąd pewnie napotykała podobne problemy. Jak najlepiej rozpoznać i opisać naszą sytuację? Jaką wybrać metodę rachunku sumienia, pamiętając, że pytamy o grzechy i zaniedbania, ale też o łaski i dary? Musimy pytać, co było złe, a co dobre, ale też, czego Pan Bóg oczekuje od nas teraz, co Duch mówi do Kościoła. A następny punkt to pytanie o zadośćuczynienie i postanowienie poprawy: jak wprowadzić w życie to, co zauważyliśmy, jak być konsekwentnym.
Rozmowę prowadzili Paweł Kozacki OP i Wojciech Prus OP
***
DARIUSZ KARŁOWICZ ur. 1964, filozof, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, współzałożyciel i wydawca rocznika „Teologia Polityczna”, ostatnio wydał Sokrates i inni święci, mieszka pod Warszawą.
JAROSŁAW KUPCZAK ur. 1964, dominikanin, studiował w Krakowie i Waszyngtonie, dr hab., wykładowca, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na PAT w Krakowie, ostatnio wydał Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II, mieszka w Krakowie.
ZBIGNIEW NOSOWSKI ur. 1961, absolwent socjologii na UW i teologii na ATK, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”, autor kilkuset artykułów oraz ponad 300 telewizyjnych programów publicystycznych, konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich, ostatnio wydał Parami do nieba, mieszka z żoną i dwiema córkami w Otwocku.
SZYMON HOŁOWNIA ur. 1976, publicysta „Rzeczpospolitej” i współpracownik radia Vox FM. ostatnio wydał Kościół dla średnio zaawansowanych, dwukrotnie (2004, 2006) nominowany do nagrody „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka, dwukrotnie (1995, 2000) przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.
TOMASZ TRZCIŃSKI ur. 1964, kapłan diecezji łowickiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku, a od 1998 roku jest proboszczem parafii świętego Maksymiliana Kolbego w Głownie.